ANA SAYFA | KİŞİSEL GELİŞİM | GÜNCEL | BAŞVURU FORMU
 
İŞ GÖRÜŞMESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İş bulmada en önemli aşamanın, işverenle yapacağınız ilk görüşmede kuracağınız iletişim olduğunu unutmayınız.

Görüşme öncesi

•Görüşmeye gitmeden önce iş için başvuracağınız kurum veya şirket hakkında bilgi toplayınız. Bu konularda ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, bilginizle istediğiniz iş arasında iyi bir bağlantı kurabilir ve işe uygunluğunuzu o kadar etkili bir biçimde anlatabilirsiniz.
•Görüşmeye gitmeden önce istediğiniz işte ücretin yaklaşık ne kadar olduğunu araştırınız.
•Size verilen başvuru formunu doğru bir biçimde doldurunuz.
•Nüfus cüzdanınızı, özgeçmişinizi ve gerekli olabilecek diğer belgeleri yanınızda bulundurunuz.
•Görüşmeye gitmeden önce ne giyeceğinizi belirleyerek, temiz ve rahat kıyafetler tercih ediniz.
•Trafiği, hava şartlarını ve diğer unsurları göz önünde bulundurarak, görüşmeye tam vaktinde gidiniz.
•Görüşmeye başlamadan önce, kıyafetinizi kontrol ederek, ceketinizin düğmesini ilikleyerek içeri giriniz.
•Görüştüğünüz kişinin elini samimiyetle, güler yüzle sıkınız.

Görüşme sırasında

Mülakatı yapan kişi konuşurken onu dikkatlice dinleyerek; sorulara tam, uygun, kısa cevaplar veriniz. Dürüst davranarak, gerektiğinde sorular sorunuz.
İş görüşmelerinde duruma, kişiye, işe, eğitim durumuna göre farklı farklı sorularla karşılaşmak mümkündür. Genel olarak iş görüşmelerinde aşağıdaki sorularla karşılama olasılığınız yüksektir. Bu sorulara önceden zihin dünyanızda tutarlı cevaplar oluşturmanız, işverenle yapacağınız görüşmeler de size büyük kolaylıklar sağlaması açısından önem arz etmektedir.

Size sorulabilecek şu tür soruların yanıtlarını önceden hazırlayınız.

Nasıl bir iş istiyorsunuz?
Kesin bir yanıt vermekten kaçının. Bu soruyu yanıtlarken mesleğinizle ilgili iş alanlarından, bilgi ve becerilerinize en uygun görevlerden bahsetmeniz doğru olur.

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?
Görüşme öncesi şirketi veya kurumu araştırırsanız, bu soruyu yanıtlamak çok kolay olacaktır. Şirketin müşterileri, ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi iseniz, şirketin hedefleri, politikaları ve ihtiyaçlarının sizin ilgi ve becerilerinize uygun olduğunu söyleyebilirsiniz.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Bu soru sizin hangi konularda bilgi ve beceri sahibi olduğunuzu, eğitiminizi, varsa iş deneyiminizi, işe alındığınız takdirde ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi anlatmanız için iyi bir fırsattır. Vereceğiniz bilgiler kısa, öz ve etkileyici olmalıdır.

Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?
Yanıtınızı çok iyi düşünün. Görüşmeye gitmeden önce güçlü ve istenilir yönlerinizi çok iyi ifade edip zihninizde sıraya koyun.

Burada ne kadar çalışmayı planlıyorsunuz?
Bu sorunun işveren tarafından sorulmasındaki tek neden sizin 2-3 ay içerisinde işi bırakıp bırakmayacağınızı, askere gidip gitmeyeceğinizi veya başka bir şekilde işten ayrılıp ayrılmayacağınızı öğrenmektir. Bu nedenle sürekli ve uzun vadeli bir iş aradığınızı, şartların sizin ve işveren için iyi olduğu sürece işte kalmayı istediğinizi anlatınız.

Son işinizden neden ayrıldınız?
İşin aslı ne olursa olsun, son işyerinizden kötü şekilde bahsetmeyin. Bu son derece önemlidir. Soruya soğukkanlı ve rahat bir şekilde, başkalarını suçlamadan yanıt veriniz.

Referanslarınız var mı?
İş aramaya başlamadan önce hakkınızda bilgi verecek en az iki kişi bulmalısınız. Referans gösterdiğiniz kişilerin, girmek istediğiniz işle ilgili ve hakkınızda olumlu görüş bildirecek kişiler olmasına özen gösteriniz.

Görüşmeden sonra

•İşverene görüşme için kısa bir not ile teşekkür etmeyi unutmayınız. Bu mektupta özelliklerinizi yeniden özetleyip, işe duyduğunuz ilgiyi vurgulayabilirsiniz.
•Görüşmeden 2-3 hafta sonra sizinle bağlantıya geçilmezse işvereni arayınız.
•Eğer iş başka birine verilmişse, daha sonra açılacak işler için başvurunuzun değerlendirilmesini isteyiniz.
•Görüşmede başarılı olamazsanız başka iş başvurularının peşini bırakmayınız. İş görüşmenizi gözden geçirerek, neleri yanlış yaptığınızı sorgulayınız.